Výlety na dovolenke v Chorvátsku

Apartmány v Chorvátsku   Výlety na dovolenke v Chorvátsku

Výlety na dovolenke v Chorvátsku - príroda

Národný park Plitvické jazerá

Chorvátsko - Plitvické jazeráNárodný park Plitvické jazerá je najznámejším a azda aj najkrajším národným parkom v Chorvátsku. Najväčšou prírodnou atrakciou parku a svetovou raritou je 16 malých jazier navzájom prepojených vodopádmi. Vodopády, ktoré vznikli prelievaním vody z vyšších do nižšie položených jazier svojou nádherou vyrážajú návštevníkom dych. Husté lesy plné najrozmanitejších druhov živočíchov a bohatá vegetácia sa odrážajú v hladinách priezračných jazier neuveriteľne krásnych farieb. Jazerá sú navzájom pospájané nielen nádhernými vodopádmi, ale aj podzemnými prúdmi vody a jaskyňami. Najvyšším vodopádom je Plitvica, kde voda malej prítokovej riečky padá z visiaceho bočného údolia do 72 m hlbokej Koranskej priepasti. Podľa rebríčka televízie CNN, sú vodopády na Plitvických jazerách tretími najkrajšími vodopádmi na svete. Neskutočné prírodné scenérie, bohatá fauna a flóra, či spomienky z detstva na nezabudnuteľného Winetoua, návšteva Plitvických jazier Vám spríjemní dovolenku pri Jadrane a zanechá vo Vás nezabudnuteľné spomienky.
Detailné informácie o národnom parku Plitvické jazerá nájdete na stránke www.np-plitvicka-jezera.hr.

Národný park Paklenica

Jadro národného parku Paklenica tvoria dva hlboké kaňony Velika a Mala Paklenica smerujúce k moru. Paklenica Vám ponúka fantastické prírodné scenérie - vysoké skalné steny s rôznymi útvarmi, bohato kvitnúce lúky a výhľady do zvláštneho sveta hôr, ktoré ležia v bezprostrednej blízkosti mora. Paklenica je súčasťou pohoria Velebit. Vstupnou bránou do národného parku je dedinka Starigrad-Paklenica, malá osada ležiaca na prímorskej magistrále. Vegetácia vo Velebite je na prímorskej strane stredomorská, na vnútrozemskej zasa stredoeurópska, dokonca alpská. Paklenica poskytuje aj výborné podmienky pre milovníkov horolezectva.
Detailné informácie o národnom parku Paklenica nájdete na stránke www.paklenica.hr.

Národný Park Krka

Chorvátsko - národný park KrkaÚzemie národného parku Krka so svojimi jazerami a vodopádmi je jedným z najvýznamnejších prírodných parkov Chorvátska. Tok rieky Krka je dlhý 73 km. Rieka tečie málo osídlenou krasovou krajinou, prebíjajúc si cestu častými roklinami vo vápencoch, preteká cez prekážky mnohými perejami, kaskádami a vodopádmi. Jej kaňony a vápencové bariéry vytvorili unikátnu krajinu. Ústie Krky do mora je takmer nepozorovateľné. Najväčší a najkrajší vodopád je 46 m vysoký Skradinski buk. Smerom k moru formuje rieka Krka jazero Prukljan, ktoré má všetky vlastnosti mora aj s morským prílivom a odlivom. Veľmi zaujímavé je, že vo vode žijú sladkovodné, ale aj morské ryby. Jedným z pokladov národného parku Krka je aj ostrovček Visovac s Františkánskym kláštorom z roku 1445. V parku nájdete aj Rímsky vojenský tábor Burnum, postavený v prvom storočí po Kristovi, ale aj zrúcaniny stredovekých hradov a pevností.
Detailné informácie o národnom parku Krka nájdete na stránke www.npkrka.hr

Národný park Kornati

Chorvátsko - národný park KornatiNárodný park súostrovie Kornati zahŕňa 89 ostrovov a špecifický podmorský ekosystém na ploche 220 km štvorcových a pobrežie jeho ostrovov je dlhé približne 238 kilometrov. V tomto súostroví sa môžete plaviť labyrintom ostrovov, pri potápaní a šnorchlovaní objavovať fantastický podmorský svet, či prejsť niektoré z ostrovov a užívať prírodné krásy, mimoriadnu faunu aj flóru, tak na ostrovoch, ako aj v priľahlom podmorskom svete. Najznámejšou časťou parku sú takzvané Kornatské koruny, výnimočný geologický fenomén súostrovia. Detailné informácie o národnom parku Kornati nájdete na stránke www.kornati.hr.

Národný park Severný Velebit

Severný Velebit je prírodopisne najvzácnejšia a najatraktívnejšia časť najvyššieho pásma pohoria Velebit. V tomto horskom národnom parku je na malom mieste sústredených množstvo prírodných úkazov ako Rožanské a Hajdučské skalisko s príťažlivými krasovými útvarmi a Lukášovou priepasťou, ktorá patrí medzi najhlbšie na svete, ako aj známu Velebitskú botanickú záhradu.  Parkom vedie mnoho turistických trász ktorých najznámejší je Premužićov chodník, ktorý prechádza krásnou a zaujímavou časťou Severného VelebituZ horských vrcholov sa Vám naskytne úchvatný výhľad na Jadranské more a ostrovy Pag,RabGoliKrk a Prvić a na oblasť Lika smerom do vnútrozemia.
Detailné informácie o národnom parku Severný Velebit nájdete na stránke www.np-sjeverni-velebit.hr.

Národný park Brijuni

Súostrovie Brijuni je národný park pri juhozápadnom pobreží Istrie. Pozostáva zo 14 ostrovov, ktorých rozmiestnenie je krásnym výsledkom hier prírody. Nájdete tu úžasnú faunu, flóru i podmorský svet. Na ostrovy sa dostanete trajektom – pravidelnou linkou s blízkeho mestečka Fažana. Pre mimoriadnu krásu od začiatku 20. storočia sa súostrovie zaradilo medzi obľúbené letovisko štátnikov z celého sveta. Detailné informácie o súostroví Brijuni nájdete nawww.brijuni.hr.

Národný park Mljet

Národný park Mljet sa nachádza na západnej strane rovnomenného ostrova a je jediným národným parkom v Južnej Dalmácii. Pôvodné lesy pokrývajú viac ako 90parkučo je príčinou, že ostrov Mljet je často nazývaný aj "zeleným ostrovom".
Obdivovať tu môžete nádherné panorámy, jedinečný geologický a oceánografický fenomén svetového významu - Sústavu Veľkého a Malého jazera, husté lesy, ostrovček Svätá Mária na Veľkom jazere s benediktínskym kláštorom a kostolom z 12. storočia, jedinečná fauna a flóra, zrúcaniny rímskeho paláca z 3. storočia. Nájdete tu množstvo druhov rýb, kôrovcov, mäkkýšov a iných morských živočíchov. Množstvo viníc a olivových hájov len dopĺňa rozmanitú a nádhernú prírodu.

Národný park Risnjak

Ak ste milovníkom prírody a hôr nevynechajte návštevu národného parku Risnjak. Nachádza sa len 15 kilometrov od pobrežia Jadranu a najbližšie k letoviskám v oblasti Kvarner.  Čaká Vás nádherný svet plný farieb. V lete nekonečné zelené lesy, na jeseň hrajúce pestrými farbami a v zime málo kým v Chorvátsku očakávaná biela snehová krása.
Detailné informácie o národnom parku Risnjak nájdete na stránke www.risnjak.hr.

Chorvátsko - prírodný park TelašćicaPrírodný park Telašćica

Prírodný park Telaščica je jedinečný prírodný úkaz čo sa týka geografie, fauny, flóry, mora i podmorského sveta. Záliv Telaščica, po ktorom je nazvaný aj celý park, sa nachádza v juhovýchodnej časti ostrova Dugi Otok. Slané jazero Mir nájdete v juhozápadnej časti parku a je situované na úzkom páse pevniny medzi zálivom Telaščica a otvoreným morom. Jazero je plnené morskou vodou cez množstvo podzemných mikro puklín. Z vonkajšej strany zálivu Telaščica sa z mora dvíha najvyšší útes Jadranského mora. Dosahuje výšku až 161 metrov a najhlbšia časť mora pod ním dosahuje hĺbku až 85 metrov. Detailné informácie o prírodnom parku Telaščica nájdete na stránke www.telascica.hr.


Prírodný park Vransko Jezero

Vranské Jazero (Vransko Jezero) je prírodným fenoménom a najväčším prírodným jazerom v Chorvátsku. Nachádza sa medzi dvoma historicky významnými mestami Zadar a Šibenik. Vďaka blízkosti mora v ňom žijú morské aj sladkovodné ryby a je známe aj rôznym druhom vtáctva. Vransko Jezero zároveň ponúka kilometre upravených cyklotrás, jedinečnú flóru a faunu i historické pamiatky až z antických čias. Vransko jezero je najmä ornitologickým rajom, keďže tu má domov množstvo druhov vtákov vrátane celosvetovo ohrozených a chránených druhov.
Detailné informácie o prírodnom parku Vranské Jazero nájdete na stránke www.vransko-jezero.hr.

Prírodný park Biokovo

Prírodný park Biokovo je horský masív tiahnuci sa popri pobreží Jadranu zo severu na juh. Toto pohorie robia výnimočným jeho geomorfologické zvláštnosti, najmä množstvo krasových útvarov, ale aj veľká rôznorodosť fauny a flóry. V sústave parku sa nachádza aj biokovská botanická záhrada Kotišina na rozlohe 16,5 ha. Na vrcholoch Biokova nájdete viaceré kostolíky a kaplnky, ktoré tvoria kultúrne a historické dedičstvo parku. Biokovo môžete spoznávať aj z Vášho bicykla, keďže sú tu kilometre vyhľadávaných cyklotrás.
Detailné informácie o prírodnom parku Biokovo nájdete na stránke www.biokovo.com.

Chorvátske ostrovy

Chorvátsko krajinou s nesmiernym množstvom ostrovov a aj samotné údaje oficiálnych Chorvátskych úradov sa v presnom počte ostrovov nedokážu zhodnúť. V čom sa ale zhodne snáď každý, kto niektoré z Chorvátskych ostrovov navštívil, je ich neuveriteľná krása, rozmanitosť prírody, kultúrne pamiatky a úchvatný podmorský svet. Ostrovy v Chorvátsku lákajú taktiež svojou nezameniteľnou a pokojnou atmosférou. Chorvátske ostrovy sú jednoducho malé svety samé pre seba a každý ponúka svoj ​​vlastný život, svoj štýl a svojho ducha. Medzi najznámejšie a zároveň najnavštevovanejšie ostrovy v Chorvátsku patria Kornati, Brač, Hvar, Pag, Vir, Murter, Ugljan, Dugi otok, Pašman, Čiovo, Brijuni, Cres, Krk, Rab, Korčula, Lastovo, Mljet a mnohé ďalšie.

Rafting na rieke Cetina

Rafting, ako kombinácia dobrodružstva, športu a zábavy, dosiahol svoj veľký úspech, práve v meste Omiš v Chorvátsku. Rieka Cetina a jej nádherný kaňon ponúkajú nezabudnuteľný zážitok a oprávňujú prívlastok mesta Omiš, ako najlepšieho miesta pre rafting.

Boka Kotorska

Boka KotorskaBoka Kotorská v blízkej Čiernej Hore patrí podľa niektorých odborníkov dokonca medzi 25 najkrajších zálivov sveta. Najväčší záliv v južnej časti pobrežia Jadranu pripomína scenériou severské fjordy, doplnené však bujnou stredomorskou vegetáciou. Predstavuje jednu z najpôsobivejších prírodných scenérií. Tvoria ju vlastne dva zálivy, boky, skladajúce sa vždy z niekoľkých zátok. Najužšie miesto v boke tvorí úžina Verige (široká len 350 m), medzi Tivatskou zátokou a zadnou časťou Kotorskej boky. Cez úžinu, medzi obcami Lepetane a Kamenari, obstaráva dopravu trajekt, ktorý premáva nepretržite. Boka sa pomerne hlboko zarezáva do krasových pohorí, ktoré ju obklopujú, čo spôsobuje značné klimatické kolísanie v priebehu roka. Dostatok vlahy, ktorú hlavne na jar a na jeseň prinášajú vetry fúkajúce od mora, prispieva k bohatstvu tunajšej vegetácie.

Výlety na dovolenke v Chorvátsku - história a kultúra

Split

Chorvátsko - SplitSplit je nielen politické, kultúrne a tranzitné centrum Dalmácie, z ktorého vedú cesty cez pevninu a more do mnohých dalmatínskych letovísk, ale je aj samotný cieľ cesty mnohých turistov a cestovateľov. Je to mesto s 1700 ročnou históriou, s množstvom archeologických, historických a kultúrnych pamiatok, medzi ktorými suverénne a osobitné miesto zastáva Diokleciánov palác, zapísaný do listiny kultúrneho dedičstva UNESCO. Je postavený z kameňa z ostrova Brač a dekoratívne detaily, akými sú Sfingy, mramorové a vytesávané dekorácie sú dovezené z Egypta, Talianska a Grécka. Ako história vraví, Rímsky vládca Dioklecián prežil posledné roky svojho života v obrovskom paláci, ktorý dal vystavať v Aspalthosu (v Dalmácii) v blízkosti mesta, kde sa sám narodil. Behom storočí sa originálna architektúra paláca niekoľkokrát pozmenila, ale obyvatelia mesta zvaného Spalata, neskôr nazývaného Split, boli schopní udržať základnú štruktúru paláca čo najviac zachovanú. Určite by bola škoda nenavštíviť Salonu, ležiacu 6 kilometrov severne od Splitu v dnešnom Soline, kde sa nachádzajú pozostatky antického mesta Salone, metropoly rímskej provincie Dalmácie.

Split je mesto, ktoré má svoj typický mediteranský rytmus, na ktorý si rýchlo zvyknete. Ten pocit, že každý deň je sviatok, ale zároveň pulz veľkomesta, zalesnený vrch Marjan, vzrušujúce trhovisko, reštaurácie, kaviarničky plné ľudí a nádherná "riva" - nábrežná promenáda, ktorej v lete vládne blažený osviežujúci vietor "maestral", a v zime ako zimný kabát mediteranské slnko a palác, ktorý chráni od chladu, to všetko je možné vystihnúť v jednej vete – budete sa tu cítiť lepšie ako doma.

Dubrovnik

Chorvátsko - Dubrovnik

Dubrovník je mesto, ktoré sa môže pochváliť bohatou históriou, krásou a spôsobom života. S 2554 slnečnými hodinami v roku patrí Dubrovník medzi európske mestá s najviac slnečným svitom a medzi popredné turistické destinácie v Chorvátsku. Je to jedno z najznámejších miest celého Stredomoria. Samotné mesto je dokonalou historickou pamiatkou a ponúka množstvo kultúrnych zážitkov. Pobrežie v okolí Dubrovníka sa pýši rozmanitou faunou i flórou a množstvom slnečných dní láka turistov z celého sveta.
Historické centrum mesta je pešia zóna po ktorej sa môžete túlať znovu a znovu dokola a stále objavíte nové nápisy vytesané do kameňa, nový kostol, alebo skryté uličky. Nevynechajte návštevu početných múzeí, napríklad múzeum Františkánskeho kláštora s inventárom starej lekárne z roku 1317, etnografické múzeum, námorné múzeum, múzeum dubrovníckej synagógy, navštívte pevnosť Lovrijenac, staré dubrovnícke hradby, či ostrov zamilovaných Lokrum.

Zadar

Centrom Zadarskej riviéry je malebné mesto Zadar, so svojou vyše tri tisíc ročnou históriou. Za návštevu rozhodne stojí kostol SV. Donáta, Kalelarga - najznámejšia Zadarská ulica, o ktorej sa traduje že je staršia ako samotné mesto, Rímske fórum - rímske námestie v strede mesta z 3. storočia, Národné námestie s kaviarničkami, či Národné múzeu.

Šibenik

V starobilom kráľovskom meste Šibenik sa oplatí vidieť katedrálu Sv. Jakova, ktorú stavali viac ako sto rokov a celá je postavená z kameňa, bez akýchkoľvek ďalších materiálov. Dominanta celého regiónu, pevnosť sv. Mihovil bola postavená v 15. až 17 storočí z bieleho tesaného kameňa. Archeologické výskumy tu našli pozostatky z doby železnej, čo dokazuje že Chorváti postavili pevnosť na mieste osídlenia starých Ilírov. Navštívte stredovekú kláštornú záhradu SV. Lovre, ďalšie kostoly, pevnosti, či múzeá a galérie i samotné historické centrum mesta Šibenik

Trogir

Mesto Trogir, so starobylým centrom situovaným na malom ostrovčeku medzi pevninou na severe a ostrovom Čiovo na juhu je v pravom slova zmysle mesto – múzeum. Trogir bol založený gréckymi kolonizátormi z ostrova Vis v 3. storočí pred našim letopočtom a práve na týchto starobylých základoch sa nachádza historické centrum Trogiru, ktoré je najlepšie zachovaným románsko-gotickým komplexom v celej východnej Európe. Stredoveké centrum, obklopené hradbami, je tvorené zachovalým hradom, vežami a ďalej sériou domov a palácov z románsko-gotickej, renesančnej a barokovej éry. Najväčšou budovu v Trogire je kostol sv. Vavrinca, ktorého západný portál je majstrovské dielo majstra Radovana, najvýznamnejšej práce románsko-gotického štýlu v celom Chorvátsku. Milovníci kultúrnych a historických pamiatok, umeleckých diel, pôvodnej architektúry a krásnych ulíc budú mať možnosť v Trogiri, spoznať pôvabné a rôznorodé dedičstvo tohto malého mestečka.

Pula

Chorvátsko - PulaPula je starobilé mesto a centrum najväčšieho chorvátskeho polostrova Istrie. Počiatky Puly sa datujú do dávnych dôb pred Ilírčanov, pred vznikom Rímskej ríše a sú opradené mnohými legendami. Asi najznámejšou historickou pamiatkou v Pule je amfiteáter - Pulská aréna z prvého storočia po Kristovi za vlády cisára Vespasiána. Má takmer rovnaký tvar ako rímske koloseum, taktiež slúžila na zápasy gladiátorov a je najväčšou zachovanou stavbou tohto druhu z rímskych čias na svete mimo územia Talianska. Medzi ďalšie významné antické pamiatky v Pule patrí Augustov chrám, postavený v rokoch 2 pred Kristom až 14 po Kristovi, v ktorom dnes nájdete výstavu antických kamenných a bronzových skulptúr, ale aj Porta aurea - Zlatá Brána. Za návštevu v Pule rozhodne stojí Istrijske národné divadlo, mnohé múzeá a galérie, akvárium v Pule a Pula je zároveň aj východiskovým bodom na návštevu ostrovov Brijuni.

Záhreb

Alebo chorvátsky Zagreb je hlavným mestom Chorvátska. Prvá písomná zmienka o meste Záhreb pochádza z roku 1094, no už okolo roku 600 obývali územie dnešného Záhrebu Chorváti. Záhreb je povestný svojimi múzeami, kde nie sú len predmety viažuce sa na históriu mesta či Chorvátska, ale aj významné zbierky z celého sveta. Za návštevu stojí botanická záhrada, či park Maksimir - prvý verejný park v tejto časti Európy.

Imotski

Imotski je mesto vzdialené od mora 50 kilometrov v kopcoch dalmatínskeho Záhoria a 100 kilometrov od Splitu. Z hľadiska architektúry i klímy ho ale môžeme zaradiť medzi prímorské mestečká. V meste nájdeme mnoho historických budov ešte z pred rímskych čias a dominuje mu pevnosť Topana. Počas letných mesiacov sa v Imotskom konajú mnohé kultúrne podujatia. Prírodnou dominantou Imotského sú dve jazerá – Modré a Červené. Modré jazero sa nachádza priamo v meste, Červené je vzdialené len kúsok. Obe jazerá v vznikli prepadom podvodných jaskýň, ktorých je v blízkom okolí stále devätnásť. Červené jazero je zároveň najhlbšie jazero v Európe. K obom jazerám sa viažu mnohé legendy, ktoré Vám domáci radi prerozprávajú.

Omiš

Mestečko Omiš sa nachádza 26 km juhovýchodne od Splitu. V minulosti bolo toto romantické mestečko známe svojimi pirátmi. Má veľmi atraktívnu polohu, pretože za domami sa týčia mohutné vápencové skaly, medzi ktorými ústi strmý kaňon rieky Cetiny, ktorá sa tu vlieva do mora. Môžete tu podniknúť rôzne túry a poznávacie výlety do vnútrozemia, do tzv. Poljice a po svahoch krasového pohoria Mosor. Najstaršou chorvátskou pamiatkou v Omiši je malý kostolík sv. Petra (Petrova crkva) v lokalite „Priko“ na pravom brehu rieky Cetina. Môžete navštíviť aj mnohé iné historické pamiatky, akými sú mestské hradby, veža a zrúcaniny pevnosti Starigrad (Fortica) zo 14. stor., mestské múzeum a mnohé ďalšie pamätihodnosti.

Mostar

Mostar – historický skvost v Bosne a Hercegovine Vám učarí svojou krásou. Úchvatný historický most ponad rieku Neretva, ktorý bol zničený počas občianskej vojny koncom dvadsiateho storočia a po vojne znovu postavený v svojej pôvodnej podobe, rozdeľuje dva svety – kresťanský a moslimský, prímorské regióny a vnútrozemie. V Mostare by ste mali vidieť okrem mostu aj historické centrum mesta, kostoly a mešity.

Međugorje

Pútnické mesto Međugorje v blízkej Bosne a Hercegovine je od Splitu vzdialené len 136 kilometrov, ešte bližšie je to z Makarskej a Omišskej riviéry a z Južnej Dalmácie. Međugorje je jedným z najvýznamnejších kresťanských pútnických miest v Európe. V roku 1981 sa tu šestici mladých ľudí niekoľkokrát zjavila Panna Mária so svojimi posolstvami. Od tej doby putujú do Medjugorja tisíce pútnikov aby navštívili toto sväté miesto. K tomuto miestu sa viažu i mnohé zázraky a telesné uzdravenia. Či už ste veriaci, alebo nie, Medjugorje rozhodne stojí za návštevu, z ktorej si odnesiete množstvo nezabudnuteľných spomienok.

***Informácie na tejto stránke sú z voľne dostupných zdrojov, resp. odkazujú na voľne dostupné zdroje, a JURIĆ travel neručí za ich presnosť ani za prípadne postihy, straty a náklady spojené s využitím týchto informácií.***